Диабетът е едно от най-разпространените заболявания на нашето време. Поради различни причини функциите на панкреаса и на ендокринната жлеза са нарушени и организмът на болните от диабет не произвежда достатъчно количество инсулин, което да разгражда глюкозата, постъпваща с храната. Натрупвайки се глюкозата повишава кръвната захар, което води до различни други заболявания. Най-разпространените типове диабет са тип I и тип II.
За диабета от втори тип може да кажем, че в голяма степен е предизвикан от начина ни на живот и хранене. Преди време от него боледуваха повече възрастни хора, но все по-често се срещат и по-млади, дори деца, които страдат от диабет тип II. Той е инсулино независим и най-честите причини за неговата поява са повишеното телесно тегло, нездравословното хранене, липсата на движение, нервни кризи и стресови ситуации – неща, които са много познати на съвременниците ни.
За да поддържа нивата на кръвната захар в нормални граници е абсолютно необходимо да се промени начинът на хранене на болния от диабет. Ако спазвате подходяща и правилна диета, увеличите движението и избягвате стреса, може само с прием на противодиабетни лекарства, без да си инжектирате инсулин да се чувствате добре. Докато при диабет от тип I е абсолютно задължителен приемът на инсулин, то при диабет тип 2, диетата е основната и най-важна част от лечението.
Най-важното нещо, което трябва да направите е да намалите количеството на приеманите калории. Това веднага оказва ефект върху кръвната захар, като понижава нивото й. Но не правете грешката да правите това изведнъж и без да се консултирате с лекар. Приемът на калории зависи от здравословното ви състояние, от теглото ви, от степента на развитие на диабета, т.е. индивидуално е при всеки.
За да се намалят калориите е нужно приемът на мазнини да се ограничи до минимум, да се избягват храни със захари, да се увеличи приемът на зеленчуци, богати на фибри и не сладки плодове. Набляга се повече на сурови продукти, тъй като преди топлинна обработка повечето храни имат по-нисък гликемичен индекс, т.е техният прием спомага организма сам да отделя по-голямо количество инсулин. Необходимо е също да се контролира и количеството на приетата храна. Затова при диетата за хора с диабет тип II е добре храненето да е най-малко пет пъти на ден, на по-малки порции.
Диетата, която ви предлагаме като цяло е много близка до храненето на човек, който не е болен от диабет. Храните в нея са разнообразни и доставят много от необходимите вещества на организма.
Разрешени храни
-
млечни продукти и мляко с ниска масленост, обезмаслено и слабосолено сирене и диетична извара
-
не тлъсти меса, като говеждо, телешко, пилешко, заешко и други без мазнини. Не мазна риба, варена или печена
-
малко количество хляб, предимно ръжен, диетичен или пълнозърнест, овесени ядки, диетични бисквити
-
зеленчуци – краставици, домати, зеле, тиквички, репички, цвекло, моркови, като се внимава за количеството на въглехидратите, същото важи и за картофите, зеления грах, фасула
-
плодове – пресни плодове, не преминали термична обработка, повече сладко кисели като ягоди, вишни, дюли, диня, пъпеш
-
подправки – лимонов сок, растителни мазнини и масла, магданоз, копър
-
напитки – чай, най-вече от шипки, сокове от пресни зеленчуци и несладки плодове, кафе с обезмаслено мляко
Забранени храни
-
млечни продукти – сметана, солени сирена, пълномаслено мляко, подсладени млека
-
меса – всякакви тлъсти и мазни меса, колбаси, консерви, тлъсти риби, хайвер
-
хляб – бял хляб, всякакви сладки, маслено тесто, бисквити
-
захар, захарни изделия, консервирани сладка, компоти, напитки със захар, мармалади, мед
-
плодове – грозде, банани, фурми, стафиди, ябълки, сливи, круши
-
солени и мариновани зеленчуци, силно кафе, жълтък от яйце, мазни сосове, горчица, лютиви подправки, солени храни.
Продуктите трябва да се обработват максимално здравословно – предимно сурови, на пара, варени, печени, в редки случаи запържвани. Да се избягва прекаляването с подправки. Ако теглото ви е много над нормата е добре да имате веднъж седмично ден, в който се храните само със зеленчуци. Както казахме хранете се 5-6 пъти дневно. Не забравяйте и физическата активност. Тя помага на организма да изгаря калории и ускорява обмяната на веществата.
Ivelina Popova
Latest posts by Ivelina Popova (see all)
- Полезни и вредни храни за зъбите при деца от 0 до 2 годинки от д-р. Бранимир Кирилов - юни 16, 2016
- Протеин (белтъчини) - юни 3, 2016
- Пет упражнения, съвети за плосък корем и тънка талия от Здравка Максурова - април 21, 2016
Днес ендокринолога ми каза че имам диабет 2 фаза ,и от щетовидна жлеза съм болна и трупам кило след кило…но трябва да ислабна за да съм жива и полезна на децата си
Прекалено е тафтологична , няма конкретност, водата е мокра , а ледът е студен.