Хлябът и ролята на въглехидратите
Хлябът традиционно присъства на българската трапеза. Когато става въпрос за отслабване, първият съвет, който чуваме/четем е да ограничим или напълно да спрем консумирането на хляб. Причината е, че в него се съдържат въглехидрати в голямо количество, както и при останалите тестени продукти. Спирането на въглехидратите винаги дава положителен резултат върху диетата за отслабване, но също така лишава организма от важни вещества. Именно в началото на нисковъглехидратна диета се чувстваме отпаднали, вие ни се свят и имаме главоболие. Въглехидратите са нужни на мозъка и тялото ни като източник на бърза енергия. И тук идва въпросът колко калории се съдържат във филия хляб?
Сега ще разгледаме отблизо хранителният състав на най-използваният хляб в България – белият.
Хранителен състав на белия хляб /за 100 г/:
- Калории – около 270 калории;
- Мазнини – 3,5 г;
- Белтъчини – 8 г;
- Въглехидрати – 50 г;
- Натрий – 342 мг;
- Калий – 120 мг;
- Вода – 37 мл;
- Витамини Е, Б, К.
Това е общият случай за бял хляб без добавена сол. Огромното разнообразие на пазара налага да разгледаме и останалите типове хляб, за да изясним всъщност можем ли да го включим в диетата си за отслабване.
Колко калории има в 100 г:
- Бял хляб – 270 калории и 50 г въглехидрати;
- Типов хляб – 230 калории и 50 г въглехидрати;
- Ръжен хляб – 250 калории и 48 г въглехидрати;
- Пълнозърнест хляб – в зависимост от зърната, от които е направен калориите варират от 125-280, а въглехидратите от 25-53 г;
- Многозърнест хляб – в най-общият случай съдържа 265 калории и 44 г въглехидрати.
Пълното изключване на хляба от диетичното меню може и да ни се струва логично, но не винаги е лесно. В България сме свикнали винаги да има хляб на трапезата, а производителите на тестените продукти са се постарали да задоволят нуждите на здравословното хранене.
Какъв хляб да консумираме по време на диета
Препоръчваният хляб, който може да се консумира в ограничени количества по време на диета, съдържа цели зърна от различни култури. Това набавя на организма баластни вещества /фибри/, които не се смилат и усвояват от организма, но са много важни за доброто му здраве. Към фибрите принадлежат целулозата, пектинът, лигнинът, слизестите вещества, желатинът, арабската гума и други. С най-голямо значение за стомашното здраве са пектинът и целулозата. Те увеличават обемът си, когато попаднат в стомаха и създават чувство за ситост и намаляват чувството за глад, освен това подпомагат придвижването на храната през храносмилателната система и подобряват перисталтиката. Забавят смилането на въглехидратите и така понижават гликемичния им индекс.
Баластни вещества се съдържат в прасковите, малините, касиса, ядките, картофите, тиквата и зърнените култури. Един от начините за набавянето им е консумирането на хляб. В различните типове хляб се съдържат различни количества.
Те са както следва /за 100 г/:
- Бял – 4 г;
- Типов – 4,20 г;
- Ръжен – до 8 г;
- Пълнозърнест пшеничен – до 7 г;
- Многозърнест – 8 г.
Кога не трябва да консумираме хляб
Както се вижда от показателите по-горе, консумирането на хляб по време на диета може да не е чак такава пречка за отслабването. Ключов момент е количеството и времето на приемане. За най-подходящо време за консумиране се счита закуската. Тогава тялото има най-голяма нужда от енергия, а през деня тя ще бъде изразходена и съответно няма да напълнеете. Филия или две на ден са достатъчни, за да си набавите нужните въглехидрати и фибри, като в същото време няма да нарушите режима си.
Ivelina Popova
Latest posts by Ivelina Popova (see all)
- Полезни и вредни храни за зъбите при деца от 0 до 2 годинки от д-р. Бранимир Кирилов - юни 16, 2016
- Протеин (белтъчини) - юни 3, 2016
- Пет упражнения, съвети за плосък корем и тънка талия от Здравка Максурова - април 21, 2016
Много ми хареса статията Ви.Благодаря!
А в една филия хляб колко калории има?