Портал за диети, отслабване, диета, упражнения, рецепти, здраве
Телефон за връзка: 0889 973 002

Чиа (чия) – храна за бягащите или обикновена зърнена култура

chiaПолзите от чиата

Тези малки зрънца имат хилядолетна история, но като че ли едва сега започнахме да осъзнаваме ползите от консумирането им.

В заглавието казахме „храна за бягащи“, защото това е начинът, по който индианците наричат чиата. Причината е, че тя осигурява прилив на енергия и повишава работоспособността. Други древни народи, които са се уверили в ползите от тях са инките, ацтеките и маите.

Днес чиата е част от менюто на много хора, които искат да се хранят здравословно. Ако все още не сте се уверили в ползите от малките зрънца, в настоящата статия ще засегнем тази тема. И още съставът на семенцата, и начините да ползваме чиата.

Състав

В състава на тези забележителни зрънца се съдържат:

  • Протеини.
  • Фибри.
  • Омега-3 мастни киселини.
  • Антиоксиданти.
  • Витамини и минерали.
Продукт Калории Протеини (г) Въглехидрати (г) Мазнини (г)
Чиа семена (сушени) 480 17 42 31

Не се притеснявайте от стойността на калориите, защото на едно хранене се ползват максимум 1 с.л., накисната в кисело или прясно мляко и други. Идеи ще ви предложим към края на статията.

Ползи от приемането на чиа

  • Протеините, както неведнъж сме казвали, са изключително важни за начинът, по който изглеждаме. За да сме с атлетична визия, стегната кожа и здрава коса, то приемът на белтъчини е задължително.
  • Фибрите оказват благотворно въздействие върху храносмилателната система, прочистват червата и активират свойствата за усвояване на всички хранителни вещества.
  • Омега-3 мастните киселини са с доказано полезно действие върху организма и конкретно сърдечно-съдовата система. Намаляват нивата на холестерол в кръвта, а с него и рискът от атеросклероза.
  • Минералите, които се съдържат в чиата са желязо, калций, бор и други.
  • Освен набавянето на много важни вещества, ползите от приемането им се простират и върху желанието ни за отслабване. В комбинация с правилен начин на хранене и активно движение, резултатите няма да закъснеят.
  • Регулират нивата на кръвна захар в кръвта. Пиковете и спадовете се „изглаждат“.

Рискове при приемане на чиа

Непоносимостта към зърнената култура е рисков фактор.

Как да използваме чиа

Чиата може да поеме 12 пъти повече вода спрямо собственият си обем. Именно това им свойство ги кара да набъбват в стомаха и да създават чувство за ситост, като едновременно с това не водят до дефицит на важни вещества.

Интересното при чиата е, че към каквото и да се добави, не променя вкусът по никакъв начин.

Затова са подходящи за ползване в различни печива, заливки за десерти и дори за сгъстяване на супи.

Пълноценна закуска

В 200 мл. прясно мляко или ½ кофичка кисело мляко, добавете 1 с.л. семена от чиа. Ако нямате време да чакате да набъбнат, може предварително да ги накиснете във вода, най-добре от предната вечер.

Сурови десерти

Добавянето на чиа към сместа на суровите десерти, прави консистенцията подобна на желе.

Заливка на печива

Направете фреш от любим плод, добавете 1 ч.л. семена от чиа и след като набъбнат, залейте десерта.

Сгъстяване на супи

Вместо да добавяте брашно или друг сгъстител, може да добавите 1 равна чаена лъжица семена от чиа. Може да добавите по-малко, за да сте сигурни, че количеството е подходящо.

Изненадващо е колко много ползи може да се извлекат от минимални количества от семената. Те са отличен източник на протеини и омега мазнини, подходящи и за вегетарианци, и вегани.

Чиа (чия) – храна за бягащите или обикновена зърнена култура
4.43 (88.7%) 46 votes
The following two tabs change content below.

Ivelina Popova

Здравейте аз съм Ива и откакто се помня се интересувам от здравословния начин на живот. Ще се радвам да оставите оценката си статията след като я прочетете 🙂
1 Comment
  1. Здравейте, статията ми е много полезна 🐱 Благодаря !

Вашият коментар


Успешни истории

* Всеки човек е индивидуален и резултатите от успешните истории могат да варират. Dietata.com не се ангажира с конкретен резултат.
individualna 90 dnevna dieta