Традиционно в България трапезата по време на празниците е отрупана с различни гозби и вкусни изкушения. Преобладаващото ползване на продукти, които съдържат въглехидрати, правят празничните дни особено опасни за теглото. Представете си какъв стрес са всички празници за организма. Ако дотогава сте били на диета или сте постели, това изобилие от мазни, пържени, тестени и много вкусни храни, си е шок за храносмилателната система.
Огромното количество храна и необходимостта от допълнителна секреция на инсулин и ензими, създават чувство за тежест и умора. Освен това организмът приема всяка калория и я превръща в запас, за да може, когато отново настъпи лишение /диета/, да осигури своето оцеляване.
Въпреки това си е цяло мъчение да спазвате диетата си на празник. Цялото семейство се е събрало, цялата къща е украсена и ухае прекрасно. Е, как да не си хапнете от всичко? Сега ще разгледаме едно на пръв поглед странно понятие
„Контролирано преяждане“
Вече сме го засягали отчасти в публикацията ни „Воинска диета“. То ще ни помогне да се почувстваме добре, да хапнем от любимите си ястия, без изпитваме вина.
План
- Закуска – съвсем лека. Например парче сирене и малко чисто филе.
- Обяд – вода.
- След обяд – вода.
- Вечеря – хапване на корем.
Целта е да се подкрепите съвсем малко сутринта, а през останалата част на деня не се яде нищо. Това ще накара запасите ви от бърза енергия /гликогенът в мускулите и черния дроб/ да се изчерпи и да активира метаболизма.
Вечерята
След като дойде време да седнете на масата, внимателно огледайте трапезата и изберете да започнете със салата. Сипете си малка порция и я изяжте бавно. След това си сложете друго, а след него и друго. Хранете се бавно. След като опитате от всяка гозба спрете. Починете си малко. Ако все още ви се хапва изчакайте и след около час може да направите още един тур с всички ястия по малко.
Разтоварващ ден
Важно е в рамките на една седмица след здравото хапване да направите разтоварващ ден, в който да приемате повече течности /вода, чай, фрешове/ за сметка на храненията. Така ще дадете време на стомашно-чревния си тракт да изчисти и последните остатъци от ферменти и да активирате функциите му. Освен това ще сте доволни, че сте се нахранили с празничните гозби, а и няма да изпитвате вина, че сте прекалили и сте хвърлили на вятъра всички усилия да отслабнете.
Ivelina Popova
Latest posts by Ivelina Popova (see all)
- Полезни и вредни храни за зъбите при деца от 0 до 2 годинки от д-р. Бранимир Кирилов - юни 16, 2016
- Протеин (белтъчини) - юни 3, 2016
- Пет упражнения, съвети за плосък корем и тънка талия от Здравка Максурова - април 21, 2016
Вашият коментар