Какво представлява метаболитната диета
Метаболитна диета е такъв хранителен режим, който въздейства върху скоростта на метаболитните процеси /обмяната на веществата/. Те имат пряко значение за състоянието на организма и начинът, по който изглеждаме. Метаболизмът включва два взаимосвързани процеси, които се отнасят до изграждането и разграждането на органични тъкани – катаболни и анаболни. Първите разграждат тъканите с цел добиване на енергия, а анаболните – изграждат от приетите хранителни вещества.
Тя изключва гладуването като начин за отслабване, защото обменните процеси се забавят следствие на липсата на храна. И обратно, когато се храните редовно на малки порции, метаболизмът се ускорява, за да усвои приетите хранителни вещества.
Диетата продължава 14 дни, а в края на диетата е възможно да отслабнете до 5 кг. Тук е важно да отбележим, че това няма да са 5 кг. мазнини, а вода, част от мускулите и малко мазнини.
За и против метаболитната диета
Положителните страни на диетата са, че тя е балансирана, не стресира организма и включва храни от всички групи.
Необходимо е да имате воля и да сте стриктни по време на диетата, тъй като тя се провежда само за 2 седмици, а може да я повторите отново едва след 2 години.
Подходяща ли е за вас метаболитната диета
Диетата е подходяща за здрави хора. Хронично болните трябва да се консултират с лекуващият си лекар за очакваните резултати в здравословно отношение.
Диетата дава положителни резултати при хора с бавен метаболизъм.
Ефикасна ли е метаболитната диета
Метаболитната диета се състои в спазване на определени интервали на хранене. Максималното разстояние между две хранения трябва да бъде 4 часа, най-добре на всеки 2. Тук не става въпрос за стабилно хранене или преяждане, а изяждане на плод, кисело мляко, пържола и салата или друго. Количествата са по-малки от обичайните, за да не претоварите храносмилателната система.
Преди да пристъпите към диетата е добре да се запознаете с калориите във всяка от консумираните храни и с телесните ви показатели. По този начин ще може да съобразите необходимите ви калории и ще пресметнете колко от храните да приемате, за да сте в ОКБ /отрицателен калориен баланс/. Така ще отслабвате, а честото хранене ще стимулира метаболизма да бъде по-бърз от обичайното.
Позволени са храни от всички групи, но избягвайте рафинираната захар, бялото брашно и твърде мазните храни.
За да приготвите ястията ползвайте печене, варене, задушаване. Панирането и пърженето насищат храната с прекомерно количество неполезни мазнини.
Лесна ли е за спазване метаболитната диета
Метаболитната диета не е свързана с гладуване, напротив, основните съвети, които дава е да се храним редовно и на малки порции. Няма забранени храни, а просто насоки, кои да бъдат избягвани.
Евтина ли е метаболитната диета
Метаболитната диета не е свързана с промяна на хранителните продукти, които ползвате, а само с честотата и количеството на храненията. Поради тази причина, може да определим метаболитната диета като евтина или по-точно ненатоварваща бюджета.
Ivelina Popova
Latest posts by Ivelina Popova (see all)
- Полезни и вредни храни за зъбите при деца от 0 до 2 годинки от д-р. Бранимир Кирилов - юни 16, 2016
- Протеин (белтъчини) - юни 3, 2016
- Пет упражнения, съвети за плосък корем и тънка талия от Здравка Максурова - април 21, 2016
Вашият коментар