Какво представлява диетата на Дюкан
Това е диета, придобила особена популярност през последните години. Някои от последователите й се кълнат, че това е единствената диета, която им действа, а за други е поредната неуспешна. Дали за вас ще бъде такава? В поредица от две части подробно ще разгледаме режимът на Пиер Дюкан, а в отделна публикация ще ви предложим и рецепти.
Диетата на Дюкан е разделена на 4 етапа – ударен, смесен, преходен и стабилизиращ
- При ударния етап се консумират само храни, богати на чисти протеини. Това са месо /не всички видове/, яйца, млечни продукти, риба.
- При смесения период към чистите протеини се добавят и зеленчуци.
- Следващият е преходния период, който се явява и доста разнообразен по отношение на храните.
- Последният, стабилизиращ период се състои в препоръки за хранене след постигане на желаното тегло.
За и против диетата на Дюкан
Много от последователите на диетата са се уверили в нейните плюсове и минуси, при някои хора превес имат положителните страни, а при други – отрицателните. Ние ще се опитаме да погледнем обективно на всички „за“ и „против“ диетата на Дюкан.
- За – води до бързо отслабване, изключва гладуването, предлага засищащо меню и ускорява изгарянето на мазнините.
- Против – в първият етап разнообразието на храните е сведено до минимум, вегетарианците и веганите не могат да спазват такъв режим, еднообразието отказва много желаещи да отслабнат, често се появява запек.
Подходяща ли е за вас диетата на Дюкан
Здравите хора, които не страдат от хронично заболяване, не са бременни или кърмят, могат да спазват диетата на Дюкан. Причината да не е подходящо за кърмещи жени е ограниченото хранително меню, което лишава организма на майката и бебето от ценни хранителни вещества.
Ефикасна ли е диетата на Дюкан
В този раздел ще направим по-подробен преглед на всеки от етапите от диетата на Дюкан
Ударен период
Неговата същност е в консумирането само и единствено на белтъчини /протеини/. Разрешените продукти може да се консумират, докато се заситите, може и да ги смесвате. Източници на белтъчини, които са позволени са:
- Месо – пилешко и телешко;
- Риба – всякаква, прясна, охладена, замразена или консервирана в собствен сос;
- Морски дарове;
- Мляко и млечни продукти – нискомаслено кисело и прясно мляко, обезмаслена и обезсолена извара, нискомаслено и обезсолено сирене;
- Яйца – ограничете приема на жълтъци до 10 бр. седмично.
Без пържене и паниране, както и добавяне на каквато и да е мазнина. За овкусяване на ястията може да ползвате различни растителни подправки, но внимавайте с количеството на солта.
Продължителността на ударния период се определя от теглото, което е над желаното/нормата и варира между 2 и 10 дни. Ориентировъчно:
- Над 10 кг. в повече – продължителността е между 5 и 10 дни;
- Около 5 кг. в повече – продължителността е между 2-5 дни.
Смесен етап или същинско отслабване
Освен чистите протеини, които продължават да се ползват и тук, се добавят и зеленчуци. Препоръчително е да не ги смесвате, а да следвате схема, при която определен брой дни приемате само протеини и в същият брой дни – зеленчуци. Отново в зависимост от теглото, което целите да свалите се препоръчват следните варианти:
- 1/1, т.е. единият ден се приемат протеини, а на следващия зеленчуци. Тази схема е подходяща за хора, които имат по-малко от 10 кг. за сваляне;
- 2/7 е подходящ за хора с малко килограми;
- Като най-ефективен според проучванията е схемата 5/5, т.е. 5 дни се приемат белтъчни храни, а следващите 5 зеленчуци.
- Картофи;
- Царевица;
- Цвекло;
- Моркови;
- Бобови култури;
- Зърнени култури.
В следващата част на темата („Диета на Пиер Дюкан – част 2“ ) ще разгледаме останалите два периода от диетата, съвети за успешното й спазване, лесна ли е и какво ще ни струва тя.
Ivelina Popova
Latest posts by Ivelina Popova (see all)
- Полезни и вредни храни за зъбите при деца от 0 до 2 годинки от д-р. Бранимир Кирилов - юни 16, 2016
- Протеин (белтъчини) - юни 3, 2016
- Пет упражнения, съвети за плосък корем и тънка талия от Здравка Максурова - април 21, 2016
Вашият коментар