Истината за вредните удоволствия
Всеки от нас е опитвал подобни храни. Определението им е абсолютно вярно – „джънк фуд“ (junk food), буквално означава „храна-боклук“. Те са известни с това, че имат ниска или никаква хранителна стойност и това е причината да не се препоръчват за често консумиране. Казваме „често“, защото едва ли някога продажбата им ще спре, а с нея и изкушението да опитаме.
В настоящата публикация ще разгледаме видовете, съдържанието, вредата и начините да ограничим консумирането на подобен тип храни.
Първо ще се спрем на видовете
Джънк фуд са всички храни, които се предлагат в целофанени опаковки или заведенията за бързо хранене – шоколадови и захарни изделия, чипсове, солети, пуканки, хамбургери, панирани продукти и т.н. Списъкът е безкраен, затова се спираме само на някои от тях.
Какво в тях ни кара да искаме още и още?!
По правило джънк фуд са храни, обилно подправени с „агресивни“ овкусители и много сол. Това провокира силно вкусовите ни рецептори и след като изядем даденият продукт, всичко след него ни се струва безвкусно и блудкаво. Затова търсим същите вкусове и аромати.
Какво съдържат
- Обилно количество мазнини, при това не наситени. Освен, че не носят никаква полза, често мазнината, в която е пържена храната е ползвана многократно и прегоряла. Това повишава рискът от образуването на канцерогенни съединения.
- Сол – огромни количества, които правят иначе безвкусната храна много апетитна.
- Захар – ще се изненадате колко много захар има навсякъде, дори в солените храни.
- Въглехидрати – бързото доставяне на енергия ни кара да се чувстваме добре, да изпитваме удоволствие от храненето, но това е за кратко. След като мине инсулиновият пик, отново се чувстваме гладни и то не за нещо здравословно, ами за още една порция от същата вредна храна.
- Мононатриев глутамат – изключително въздействаща подправка, стимулираща т.нар. вкусови брадавици – умамми. Ползва се често в китайската кухня, но не само. Влага се предимно в солените храни, миксове от подправки и инстантни (разтворими) супи.
Можете да прочетете по-обстойна информация за съдържанието на джънк фуд в Wikipedia, като натиснете тук.
Това е тайната за „влюбване“ в джънк фуд!Организмът не се снабдява с важни хранителни вещества, а само бива залъгван, което често е причина за прекомерното ядене и напълняване.
Рискове, свързани с консумацията на джънк фуд:
- Наднормено тегло;
- Липса на важни хранителни вещества;
- Авитаминоза;
- Хронична умора;
- Депресия;
- Непрекъснат глад;
- Сърдечно-съдови смущения;
- Разсеяност.
Комплексът от съставки, които въздействат пристрастяващо върху организма ни, е причината да търсим удоволствие в този тип храна. Спомнете си за статията ни „Емоционално хранене – не мога да спра“.
Освен всичко останало, тя е и много достъпна. Причините – ниската цена, поради ниското качество на влаганите суровини и широкото разпространение – лавки, магазинчета, супермаркети, вериги заведения за бързо хранене.
Как да ограничим консумирането на джънк фуд?
Постепенното заменяне на вредната храна с по-полезните й алтернативи е стъпка в правилната посока. Няма нищо лошо в това от време на време да се „глезим“ с нещо не чак толкова полезно – хора сме все пак. Но въпреки това:
- Да не се купуват пакетирани храни – солети, чипс, пуканки, вафли, шоколади, кексчета и т.н. Ако ги нямате под ръка – няма да ги ядете.
- Намаляване на количеството сол при готвене. Това трябва да става постепенно, защото сетивата, „очакващи“ смесицата от сладки и солени вкусове, няма да бъдат задоволени от домашно приготвената храна.
- Търпение – промяната няма да стане от раз. Постоянството и времето, дават положителни резултати.
След известно време, все пак опитвайки от обичания джънк фуд, ще бъдете изненадани, че вкусът, който помните е различен. Сега някак не ви харесва толкова – мазно е, прекалено солено и краят е в кофата за боклук.
Именно там е мястото на подобен тип храна – в боклука.
Ще се радваме да споделите мнението си за информацията в статията и имали ли сте проблеми с пристрастяването към джънк фуд!
Ivelina Popova
Latest posts by Ivelina Popova (see all)
- Полезни и вредни храни за зъбите при деца от 0 до 2 годинки от д-р. Бранимир Кирилов - юни 16, 2016
- Протеин (белтъчини) - юни 3, 2016
- Пет упражнения, съвети за плосък корем и тънка талия от Здравка Максурова - април 21, 2016
Вашият коментар